English

Ortodontik Tedavi Sonrası Pekiştirme Aşaması

İçten takılan sabit pekiştirme teli

Hareketli,  şeffaf plaktan pekiştirme apareyi

Hawley denilen pekiştirme amaçlı başka bir aparey

Bir başka hareketli pekiştirme apareyi

0rtodontik tedaviniz  braketlerlerle yapılmış olabilir ya da  aligner denilen şeffaf plaklarla ya da hareketli apareylerle olsun, tedaviniz bitip de çıkarma zamanı geldiğinde tedavi kadar önemli bir aşamaya geçeceksiniz. Bu da pekiştirme dönemidir. Bu dönemde ortodontistiniz dişlerinizin dil tarafına bakan iç kısmından çok ince bir tel takacaktır. Ya da takıp çıkarılabilen şeffaf plak yapacaktır. Doktorunuzunsöylediği şekilde bu materyallerikullanmalısınız. Hastalarımızın retainer denilen bu sabit tel ya da hareketli plaklar ile ilgili sordukları sorulardan bazıları;

1- Pekiştirme apareyimi ne kadar süre takacağım ?

Buna ortodontistiniz karar verecektir. Genel bir bilgi olarak; Standart tedavilerde diş çevresindeki kemiğin yeni yapıya göre organize olması için pekiştirme apareylerinin en az tedavi süresi kadar ağızda tutulması gerekmektedir. İçten takılan sabit tellerde bu sorun olmaz. Ancak hareketli pekiştirme apreyleri tedavi süresinin yarı süresine kadar tam gün ağızda tutulmalıdır, sadece yemek sırasında çıkarılmalıdır. Sonra da akşam yemeğinden sonra gece boyunca 12 saat takılırlar. Sonra da sadece uyku sırasında takılırlar. Eğer hareketli pekiştirme apareyiniz ağzınıza girerken zorlanıyorsa dişlerinizde geriye dönüş vardır. Böyle bir durumda derhal kliniğinizi arayınız.

2-Merhaba,  İçten taktığınız pekiştirme telim kırıldı, hemen mi gelmem gerekir ? Ortodontik tedavi yaptıran arkadaşım takmamış dişlerine hiçbirşey olmamış.
 Kesinlikle hemen gelmelisiniz. Arayıp randevu almalısınız. Ortodontik tedavisinden sonra pekiştirme mutlaka yapılır ve ne kadar süre kullanmanız gerektiğine ortodontistiniz karar verir. Arkadaşınıza uzun vadede dişlerinin geri eski haline geleceğini söyleyin.

3-.Bana tedavi sonrası pekiştirme tedavisi için denilen hareketli plak verildi. Bunu devamlı takmakda zorlanıyorum. Sabit bir şey olamaz mı ?
Bunu ortodontistinize sorun. Size yapılan tedavi ile ilgisi vardır.

4- Pekiştirme plağımı her kontrol randevüsünde getirecek miyim ?
Mutlaka getirin ki uyumunda problem oluyor mu, kontrol edilsin.

5- Çocuğuma pekiştirme plağı verildi ama iyi temizlenmiyor. Nasıl temizlemeliyim?
Çocuğunuz dişlerini her fırçaladığında plağını da fırçalasın. Fırçalarken su ve sabun kullansın. Sonra da çok iyi durulayın.
Eczanelerde satılan protez temizleme tabletlerinden alın. Kullanma talimatına göre suyun içinde bekletin.

6) Kızımın pekiştirme plağı kırıldı. Gelmeden yenisini yapıp yollayabilir misiniz ?
Bunu ortodontistinizle görüşün. Belki de yeniden ölçü alınması gerekebilir.